O Projekcie

Projekt ten jest reminiscencją wizji..

     Zainspirowani działaniem Impresjonistów, którzy wyszli w plener, szukając ulotności prawdziwie istniejącej chwili i przestrzeni, nieskrępowani ramami i ścianami akademizmu , pragniemy ruszyć w ekstremalne peryferie świata, by wznieść się ponad szczyt i z głową brodzącą w chmurach spełniać swoje marzenia jak piętnem koloru na płótnie odciśnięte echa.

Pomysł narodził się podczas eksploracji ulicznego świata, w którym wicher nudy przedzierał się do szpiku kości. Walcząc z ową lawiną przyziemnych doświadczeń chcemy stworzyć obraz, aby choć na chwilę zanurzyć się w pięknie stworzenia będąc na co dzień zmuszonym zostać na nizinach.  Pragniemy ową estetyką podzielić się z Wami.

Zaczynamy od szczytów górskich, co będzie dalej?  …

Bóg poprowadzi.

 

Czym jest ext®emePAINTING

Czy słyszałeś kiedyś o Action Painting?

  …

To nie to TO!

Czy widziałeś kiedyś zachodzące słońce za granicą swoich możliwości?

ext®emePAINTING czyli malarstwo ekstremalne.

     Określenie to powstało dość przypadkowo narodziło się w miejscu, które jest chyba najbardziej extremalnym miejscem na ziemi…  miejska równina. Niemniej odnosi się i istnieje w bliskiej korelacji z jedną z gałęzi sztuki, którą jest SPORT, a uściślając SPORT EXTREMALNY. ext®emePainting polega na uchwyceniu przemijającej chwili u kresu swoich wytrzymałości fizycznych i psychicznych, tworzone w ekstremalnych miejscach i wszelkich okolicznościach i czynnościach im towarzyszących (alpinizm, wspinaczka wysokogórska, alpinizm jaskiniowy,  narciarstwo wysokogórskie, freediving, basejumping …).

W dziele wartością nie jest jedynie działanie czysto malarskie, jak również nie jest jedynie treść. Proces tworzenia, jak i samo działanie nie zaczyna się w momencie pierwszego „muśnięcia pędzlem”… Akt twórczy zaczyna się w momencie kiedy „ruszasz w drogę” czyli podjęta trudność, już w trakcie której powstają emocje i wizje, inspiracje i doznania… Wprawdzie obraz nie uwidacznia się jeszcze w sposób fizyczny, ale zaczyna realnie istnieć we wnętrzu duszy jako już wyraźnie ukierunkowana ekspresja.

Kiedy następuje moment urzeczywistnienia obrazu?

Moment materializacji obrazu jest zazwyczaj z góry przewidziany i następuje w momencie osiągnięcia szeroko rozumianego „szczytu” – celu … Nie mniej należy wspomnieć, że znaczącym, a czasem nawet i głównym czynnikiem wpływającym na proces twórczy bywa nie przenoszony dotykiem wrażliwości odczyt widzialnego świata, ani nie przebyta na szczyt droga, a przyszłość której niezwykłość budząca się w rejonach świadomości wzbudza wizje, niebawem dostarczonych ekscytacji.

Tak też droga na trudny do zdobycia zimą górski szczyt wzbudza w nas walkę z siłami natury z własnymi słabościami, gdzie każdy krok jest ostatnim, gdyż następny z uwagi na zmęczenie jest już niemożliwy. Droga ta jest niebezpieczna, gdzie w wielu miejscach może dojść do wypadku… W końcu osiągamy szczyt. Euforia tryska z naszych nozdrzy, podekscytowanie sięga zenitu, widok będący świadomością, że niewielu było dane to zobaczyć, napawa napompowaną wzniosłością i pragnieniem stworzenia dzieła. W trakcie aktu tworzenia coraz realniejszy staje się impuls ekscytacji z extremalnego zjazdu w dół (np. freeride) , który  w momencie materializacji dzieła  należy do nieuniknionej przyszłości, jednakże emocje, które wypływają z tej świadomości są tak ogromne, że odzwierciedlenie ich wyraźnie zarysowuje się w ekspresji tworzonego dzieła.

Proces ukończenia dzieła nie musi kończyć się z momentem zakończenia ekstremalnego przedsięwzięcia.

Kiedy tętno zaczyna uderzać wolniej, a duch po powrocie z „pleneru” zanurza się w ciszy uporządkowanego świata, nie smagany wysoką częstotliwością natarczywych doznań, wtedy powstają refleksy wspomnień, uobecnione w postaci ostatnich barw i kształtów.

СКЯ